קבלנות

מה עושים לאחר שבחרתם אזור מועדף לבניה?

אחד הצעדים הראשונים בדרך לבניית בית החלומות, עובר בבחירת האזור המועדף לבנייה.
לאזור המגורים העתידי, תהיה השפעה רבה על רמת החיים ולכן, קיימת חשיבות גבוהה לבחור את האזור הזה בצורה מושכלת ונבונה, תוך שימת דגש על מספר פרמטרים בעלי השפעה. 

איך לבחור את האזור המתאים?
בהליך בחירת אזור הבנייה המתאים, ישנם כאמור, לא מעט פרמטרים שחשוב לקחת בחשבון ובין היתר:

 • אופי השכונה – חשוב לבדוק את אופי השכונה או השכונה העתידית אשר הולכת להתפתח במקום. מיהי האוכלוסייה, מה רמת החיים בשכונה או ביישוב. הדרך הטובה ביותר, היא פשוט לעשות סיבוב בשכונה או בשכונות הסמוכות ולנסות ולדבר עם התושבים
 • אקלים – כידוע, מדינת ישראל כוללת סוגים שונים של אקלים, כאשר האקלים מושפע במידה רבה ממיקום האזור בארץ. אם חשוב לכם האקלים, כדאי שתשימו דגש גם על הנושא הזה בהליך בחירת האזור.
 • מה יש בסביבה – מוסדות חינוך, מוקדי תעסוקה, ים, מרכז העיר או מקומות אחרים שחשוב לכם להיות קרובים אליהם (כדאי כמובן, גם לבחון את המרחקים, כי לדוגמא, בית ספר צמוד לבית אותו אתם עתידים לבנות, לא יהווה כמצב אידיאלי.
 • תוכניות עתידיות – ההמלצה היא לפנות לרשות המקומית, על מנת לבדוק מהן התוכניות העתידיות לאותו אזור או השכונה בה או בה נמצא המגרש המבוקש. 
 • ביקוש – אם מדובר באזור ביקוש גבוה, דבר זה יכול להשפיע במידה רבה על ערך הבית לאחר שהוא ייבנה.
 • אופי בינוי – האם האזור עתיד להתאפיין בבנייה נמוכה בלבד או שמתוכננת בו גם בנייה גבוהה – במקרה כזה, כדאי לוודא שהבנייה הגבוהה לא תחסום את האור ואת האוויר.
 • תחבורה – האם יש כבישים סמוכים, במידה וכן, חשוב לשים דגש על מידת הרעש. יש לוודא האם פשוט לצאת ולהגיע לשכונה והאם אין פקקים בשעות מסוימות
 • התאמה – יש לוודא שהשטח אותו אתם מתכננים לקנות יתאים לבנייה העתידית אותה אתם מתכננים – לגודל הבית, לצורה ולדרישות עתידיות שונות שיכולות להיות לכם ממנו – בשלב זה, ההמלצה היא להכניס לתמונה אדריכל. 

ככלל, ההמלצה עוד בטרם מתחילים בהליך החיפוש אחר מגרש, היא לבנות סוג של מתווה, אשר כולל את כל הדרישות והצרכים מאזור המגורים (בהתבסס על הפרמטרים אשר צוינו ואמורים להילקח בחשבון ביצירת המתווה הראשוני). בהליך יצירת המתווה יש לקחת בחשבון את התקציב אותו אנו יכולים או מעוניינים להקצות עבור אותה המטרה. 

בחירת המגרש המתאים
אחרי שהובנו מלוא הדרישות והצרכים מהאזור ומתבצעת הבחירה, מגיע הרגע לעבור לשלב הבא – שלב הבחירה והרכישה של המגרש.
בהליך בחירת המגרש, מומלץ לשים דגש על התקציב המוקצה למטרה, על גודל הבית המבוקש ועל הדרישות הן הפונקציונאליות והן על אלו הנוגעות לרמת החיים אליה אנו שואפים.
בהליך בחירת המגרש, מומלץ להיוועץ באדריכל, בכדי שזה, יבחן בצורה מעמיקה את התוכנית אשר עומדת מאחורי אותו המגרש.
האדריכל יוכל לבדוק מה מתאפשר לבנות על אותו המגרש ומה לא מתאפשר ויוכל להגיע למסקנה, אם המגרש אכן מתאים לצרכים ולדרישות.
צעד נוסף בו כדאי לנקוט בשלב זה, הוא ייעוץ עם עורך דין, כאשר עורך הדין יכול לבדוק אם המגרש הינו חוקי למכירה ויוודא שאין עליו חלילה חובות או עיקולים שונים.
אם בשלב זה, אתם עדיין לא מתייעצים על אדריכל, ההמלצה היא להקפיד ולשים דגש על הפרמטרים הבאים:

 • שיפוע הקרקע – אם יש שיפוע חזק, דבר זה יכול מחד, להבטיח תחושת מרחב ומבט טוב יותר לנוף, יחד עם זאת, במקרה כזה, עלות הפיתוח תהייה גבוהה יותר. לכן, כדאי לבדוק את הנושא הזה בטרם רכישת הקרקע
 • מטרדים – בתי ספר סמוכים, גנים ציבוריים, כבישים גדולים, אנטנה סלולרית, קו מתח גבוה ועוד.. כולם עלולים להוות כמטרדים, הן של רעש והן בתחומים אחרים, אותם כדאי לקחת בחשבון בהליך בחירת המגרש.
 • כיווני אוויר – מומלץ לוודא שהמגרש הנבחר אינו חסום מפני כיווני הרוחות המועדפים – במידה וקיימים כאלו. 
 • גודל המבנה – יש לוודא מה גודל המבנה במטרים מרובעים, אותו תוכלו לבנות על גבי אותה  הקרקע. יש לשים דגש גם על אופן חלוקת השטח – לדוגמא, על פני כמה קומות הבית אמור להתפרש.
 • תוספות – האם יש אפשרות לבנות על גבי הקרקע מרפסת, חנייה מקורה, מחסן או כל תוספת אחרת בה אתם מעוניינים או קיים סיכוי שתהיו מעוניינים בה בעתיד.
 • גבולות – יש לבחון את המרחקים מגבולות המגרש אשר מותר לבנייה – מרחקים אלו, אמורים לסייע להבין את הגדרת המרחקים בין המבנים אשר עתידים להיות ממוקמים בשכונה. 

יש לקחת בחשבון שבמקרים בהם המגרש נמצא בשכונה אשר בנייתה טרם הושלמה ואין עדיין בנייה גם על המגרשים הסמוכים, קיים צורך לבצע מחקר מקיף, כשהמטרה היא להגיעה להבנה את כל התוכניות העתידות לבנייה בשכונה ובעיקר באזורים הסמוכים למגרש – הדרך הטובה ביותר לבצע את המחקר, היא בליווי מקצועי של אדריכל.  

תכנון הבית
תכנון הבית מתחיל למעשה, כבר בשלב של בחירת המגרש ומהסיבה הזאת, ההמלצה היא להכניס אדריכל לתמונה, כבר בשלב מקדים זה.
בשלב הזה, על האדריכל להבין את מלוא הדרישות והציפיות שלכם מהבית ובהתאם, לייעץ לכם אם המגרש בו אתם מעוניינים אכן מתאים עבורכם – מבחינת המיקום, המיקרו אקלים ופרמטרים נוספים.
יש לזכור כי בחירת המגרש, יכולה להשפיע במידה רבה על אופיו העתידי של הבית, על צורתו, תוכנו ובסופו של דבר, גם על העלויות של הביצוע.
מהסיבה הזאת, ככל שתכניסו אדריכל מקצועי ומנוסה, בשלב מוקדם יותר לתמונה, כך תוכלו להבטיח שאתם לוקחים את הצעדים הנכונים.
מבחינת תכנון הבית, בשלב הראשון האדריכל אמור ליצור בשיתוף אתכם סקיצות רעיוניות, אשר מטרתם להעביר כמה שיותר מידע לגבי אופן החלוקה לחללים, גודלם ומערך הקשרים שביניהם.
בשלבים הבאים יוכנסו לתמונה גם אנשי מקצוע נוספים כמו: מהנדס חשמל, מהנדס אינסטלציה וכמובן, קבלן – ומכאן, כבר ניתן יהיה להתקדם לעבר תחילת הליך הבנייה בפועל. 

אם גם אתם נמצאים בשלב של אחרי בחירת האזור המועדף לבנייה ומתקשים להבין מה עליכם לעשות בשלבים הבאים. מוזמנים ליצור קשר כבר היום עם חברתנו – הצוות המקצועי של החברה, ישמח לעמוד לשירותכם, להקשיב למלוא הדרישות והצרכים שלכם וללוות אתכם בצורה מקצועית, לאורך כל השלבים הבאים והמרגשים, ועד לשלב הסופי של קבלת המפתחות לבית החלומות שלכם.