קבלנות

לבנות עם קבלן או לנהל את הפרויקט בעצמנו ?

בשעה טובה, אתם נמצאים לקראת הליך בניית בית החלומות שלכם, מדובר ככל הנראה, באחד מהצעדים המרגשים, המאושרים והחשובים בחיים.
יחד עם זאת, צעד זה, דורש קבלה של לא מעט החלטות, כאשר, החלטות אלו עתידות להשפיע על הדרך והצורה בה יראה כל הליך הבנייה ובחלק מהמקרים, גם על התוצאה הסופית.
לכן, יש לקבל כל החלטה שכזאת בצורה מושכלת ונבונה, תוך הבנת מלוא היתרונות והחסרונות אשר טמונים בכל בחירה.
אחת ההחלטות המרכזיות אותן צריך לקבל לפני שיוצאים לדרך נוגעת לשאלה אם לבנות עם קבלן או לנהל את הפרויקט באופן עצמאי.
לכל אחת מההחלטות המדוברות יש יתרונות וחסרונות, אותם נסקור כאן.

ניהול הפרויקט באופן עצמאי
אז זה אומנם נכון כי ניהול הפרויקט לא באמת יצריך ממכם עבודה פיזית, מכיוון שאתם עתידים לשכור את שירותיהם של אנשי מקצוע, אשר יעשו זאת בעבורכם.
יחד עם זאת, ניהול פרויקט בצורה עצמאית, יהיה כרוך בעבודה רבה של פיקוח וניהול קבלני משנה ובעלי המקצוע ולכן, יצריך ממכם הרבה זמן והשקעה (כמו גם, כמות לא קטנה של סבלנות ואורך רוח).
אז אם תקבלו החלטה לנהל את הפרויקט באופן עצמאי, כדאי שתעשו זאת, אחרי שהבנתם בדיוק מה זה דורש ממכם – חיפוש אנשי מקצוע וספקים, רכישת חומרים וכיוצא בזה.
היתרונות של ניהול הפרויקט באופן עצמאי, טמונים בעובדה שתוכלו להיות תמיד עם היד על הדופק לגבי הצורה בה הפרויקט מתנהל ובנוסף, גם כביכול תחסכו את הכסף אשר אמור להוות כשכרו של הקבלן.
לעומת זאת החסרונות טמונים בעובדה, שלא בטוח שיש לכם את הידע והניסיון הנדרש לפקח על כל הפעולות של אנשי המקצוע המעורבים בפרויקט. שהליך הניהול העצמאי דורש ממכם השקעה של זמן ואנרגיה. חסרון נוסף, טמון בכך שאומנם תחסכו את ההוצאה של הקבלן, אך לא בטוח שתדעו לקבל החלטות אשר בכוחם להוזיל את עלויות הפרויקט. מעבר לכך, מכיוון שבהליך ניהול עצמאי, עליכם לנהל כל חלק מהעבודה בנפרד: שלד פלדה, חיפוי, אינסטלציה וכיוצא בזה.. מאוד יכול להיות שהפרויקט יהיה ארוך משמעותית ממה שהוא יכול היה להיות בניהולו של קבלן.

בנייה עם קבלן
בנייה עם קבלן מפתח טומנת בחובה שורה ארוכה של יתרונות ובראש ובראשונה, היא תסב לכם שקט נפשי, בידיעה שיש מי שדואג בעבורכם לפרויקט ומוודא שכל אחד משלביו מתבצע בצורה הטובה ביותר. כמובן, שיתרונות נוספים באים לידי ביטוי בזמן שנחסך לכם, בעובדה שהקבלן ידאג להביא ולפקח על כלל אנשי המקצוע והספקים המעורבים בפרויקט.
יחד עם זאת, בכדי ליהנות מהיתרון הזה, כמו גם משאר היתרונות, קיימת חשיבות גבוהה לבחור את הקבלן בתבונה, תוך דגש על הפרמטרים הבאים:

 • מקצוענות – קיימת חשיבות גבוהה לבחור בקבלן מקצועי עם "תעודות" והכוונה לא רק לתעודות אשר מעידות על ההכשרה שלו בתחום. אלא גם על הוכחות אשר מעידות כי קבלן זה, הינו בעל ניסיון והוא לקח חלק בלא מעט פרויקטים אשר הוכחו כסיפורי הצלחה.
 • המלצות – באפשרותכם "לצאת לשטח" ולבקש מבעלי בתים פרטיים המלצות על הקבלן בו הם נעזרו בהליך בניית הבית. אפשרות נוספת היא לנסות ולפנות לחברים או למכרים שאתם יודעים שהשתמשו בשנים האחרונות בשירותיו של קבלן ולבקש מהם המלצות על אותו הקבלן
 • תיק עבודות – בקשו מהקבלן לראות פרויקטים בהם הוא לקח חלק. בבחינת הפרויקטים שימו לב לכל הפרטים וגם הקטנים ביותר – הפרויקטים הללו יכולים להעיד במידה רבה על הרמה המקצועית של אותו הקבלן. 

אז כאמור, בחירה נכונה בקבלן, תאפשר לכם ליהנות מקשת רחבה של יתרונות. אך לצידם יש גם חסרונות ואחד מהבולטים שביניהם, טמון בהוצאה הכספית – יש לקחת בחשבון כי שכרו  של הקבלן אינו נמוך.

אז נחזור לשאלה: לבנות עם קבלן או לנהל את הפרויקט בעצמנו?
ובכן, לכל אחת מההחלטות, יש את היתרונות והחסרונות שלה ובכדי לאפשר לכם לקבל את התמונה המלאה, נסקור כעת מספר פרמטרים חשובים, אשר כל אחד מהם יוכל לסייע לכם לגבש את ההחלטה:

 • ניסיון ומקצוענות – ניהול פרויקט של בניית בית, דורשת ניסיון וידע מקצועי. עכשיו, אם אתם מחשיבים את עצמכם כאוטודידקטים יכול להיות שתצליחו לצבור את הידע המקצועי הנדרש לצורך ניהול פרויקט כזה, על כל היבטיו. השאלה, אם יש לכם את הסבלנות ואת הזמן, לעשות את זה.
  לעומת זאת, בחירה מושכלת של קבלן מקצועי, יכולה להבטיח לכם מקצוענות בלתי מתפשרת בהליך ניהול הפרויקט, על שלביו השונים.   
 • עלויות – אז נכון ש"על הנייר" זה יכול להיראות שניהול פרויקט באופן עצמאי, יהווה כדרך אשר תאפשר לנו לחסוך סכומי כסף לא מבוטלים.
  יחד עם זאת, בהליך חישוב העלויות, כדאי לקחת בחשבון גם הוצאות או עלויות משניות – לדוגמא, אם בכדי שיהיה לכם את הזמן לנהל את הפרויקט, תצטרכו להפסיד ימי עבודה רבים, אז יש לקחת בחשבון גם את ההפסד הכספי אשר מהווה חלק בלתי נפרד מפעולה זו.
  מעבר לכך, בהליך בנייה עם קבלן, העלות של הפרויקט תהיה ידועה מראש וזאת בניגוד לבנייה עצמאית, שבמהלכה אתם עתידים להיתקל בהוצאות רבות, אשר חלקן אינן צפויות.
  חישוב מעמיק של העלויות ולקיחה בחשבון של כל הגורמים המשפיעים עליהן, יאפשר להגיע להבנה איזו החלטה יותר משתלמת בהיבט הכלכלי.
   
 • אחריות – אם ההתקבלה ההחלטה לנהל את הפרויקט באופן עצמאי, יש לקחת בחשבון, כי העבודה תפוזר בין מספר קבלני משנה ובנוסף, גם כנראה בין מגוון לא מצומצם של ספקים שונים. במקרה כזה, האחריות על הפרויקט מתפזרת בין מספר רב של גורמים וכחלק מכך, יש לא מעט דברים אשר יכולים להשתבש במהלך הדרך – מספיק שקבלן משנה אחד לא יבצע את עבודתו כמצופה ואתם עלולים למצוא את עצמכם מתמודדים עם הפסדים כספיים ועם בעיה לא פשוטה, אשר עלולה לעכב בצורה משמעותית את כל הפרויקט.
  במקרים בהם ההחלטה היא על בנייה עם קבלן, כל האחריות תהיה למעשה מוטלת על כתפיו והוא יהווה ככתובת אחת מסודרת אליה נוכל לפנות לגבי כל בעיה אשר תעלה – קבלן מקצועי גם יהיה ערוך להתמודד בזמן אמת, בצורה המיטבית עם כל  בעיה שכזאת, מה שמבטיח שהעומדים מאחורי הפרויקט יוכלו להיות רגועים ושקטים.

בסופו של דבר, ההחלטה אם לבנות עם קבלן או לנהל את הפרויקט באופן עצמאי היא אינדיבידואלית ובכדי לקבלה בתבונה, חשוב שכל אחד ייקח לעצמו את הזמן, יאסוף את כל המידע הנדרש ויבין לעומק את היתרונות והחסרונות של כל אחת מההחלטות האופציונאליות ורק לאחר מכן יקבל את ההחלטה.
ככלל, מי שרוצה לעשות לעצמו חיים יותר קלים, יבחר ככל הנראה באפשרות של הקבלן – בידיעה שבחירה בקבלן מקצועי ומנוסה, יכולה להבטיח שהפרויקט יתנהל על מי מנוחות.
לעומת זאת, מי שחשוב לו להיות עם היד על הדופק, מי שחושב שיש לו את הזמן, את היכולות ואת הכלים לנהל את הפרויקט בעצמו, יוכל כאמור, לבחור באופציה הזאת – וכאן, חשוב להדגיש, שכדאי לקחת את ההחלטה רק אחרי שהובנו בצורה מעמיקה, כל ההשלכות שלה. 
 

מכיוון שבהליך בניית בית, אי אפשר באמת לקחת סיכונים מיותרים או להתפשר על פחות מהטוב ביותר, תשמחו לגלות שהגעתם לכתובת הנכונה.
מוזמנים ליצור קשר עם חברתנו ולהבטיח שניהול הפרויקט, על כל שלביו, יתבצע בצורה המקצועית והאיכותית ביותר ואתם תוכלו להיות שקטים ורגועים, לכל אורך התהליך – החל מבחירת המגרש ועד לקבלת המפתח לבית החלומות שלכם.