קבלנות

הליך בניית בית משלב הרצון עד הישיבה בסלון

בניית בית מהווה כהליך משמעותי ומרגש, אך יחד עם זאת, היא גם טומנת בחובה מורכבות לא קטנה, הבאה לידי ביטוי בתהליך ארוך בן שלבים רבים.
מכיוון שלכל אחד משלבי הליך הבנייה יש חשיבות גבוהה והשפעה על התוצאה הסופית, ההמלצה היא להגיע לתהליך זה עם רמת מוכנות גבוהה.
כמובן, שכאשר יש חברה מקצועית ומנוסה כמונו לצידכם, אתם יכולים להיות הרבה יותר רגועים בידיעה, שכל אחד מהשלבים, בדרך לבית החלומות שלכם, יעבור על הצד הטוב ביותר.
אז אם גם אתם נמצאים לקראת הליך של בניית בית, להלן מדריך אשר יספק לכם מידע לגבי כל אחד מהשלבים בדרך לבית החלומות:

שלב הרצון
אז האמת, שבכדי לבנות בית, צריך יותר מאשר רק רצון, צריך גם את ההון ההתחלתי (מדובר בהליך יקר), זמן ומוטיבציה. צריך לקחת בחשבון, שבסופה של הדרך אותו אנו עומדים לעבור, נמצא הבית עליו חלמנו – אבל, גם להבין כי אותה הדרך יכולה לעיתים להוות כדרך חתחתים, לכן, צריך גם הרבה סבלנות, אופטימיות וכמובן, גם אורך רוח.
אז אחרי שנלקחו בחשבון כל השיקולים הרלוונטיים (בכל זאת, נדירים האנשים אשר בונים בית באופן ספונטני), אפשר להפשיל שרוולים (לפחות במובן המטאפורי של העניין) ולהתחיל ולצאת לדרך, לעבר השלבים הבאים, השלבים המעשיים, אשר כל אחד מהם יקרב אותנו יותר ויותר לעבר בית החלומות. 

שלב רכישת השטח
בכדי לבנות בית, צריך לקנות קודם כל את השטח עליו הוא ייבנה. בכדי לרכוש את השטח האופטימאלי עבור בית החלומות, יש להבין בשלב הראשון מהו אזור המגורים הרצוי.
רק אחרי שנבחר אזור המגורים, אפשר להמשיך לשלב בחירת השטח המתאים.
בהליך בחירה ורכישת השטח יש לשים דגש על פרמטרים כמו: 

  • גודל השטח – אשר אמור להיות מותאם לגודל הבית העתיד להיבנות עליו.
  • תקציב – יש להקפיד על פירוט של התקציב ולהבין כמה ממנו מוקצה עבור כל מטרה.
  • מיקום – מה יש בסביבה הקרובה ו/או מה הולך להיות בסביבה הקרובה 
  • אופי השכונה – אוכלוסייה, מוסדות ציבוריים  ולמעשה, כל פרמטר אחר, אשר יכול להבטיח לנו שמדובר בשטח המתאים לנו לבנייה.

אם יש אפשרות להיוועץ באדריכל כבר בשלב המקדים הזה, של טרום רכישת השטח, ההחלטה אותה נקבל בנושא יכולה להיות נבונה ומושכלת יותר ולקחת בחשבון, גם פרמטרים שלא בהכרח נצליח לחשוב עליהם באופן עצמאי – האדריכל ינסה להבין את כל הפרטים לגבי בית החלומות שלנו ולמעשה, לבדוק אם השטח אשר נבחר אכן יכול להתאים לבניית הבית המדובר או לא.

שלב מדידת השטח
מודד השטח, הוא אחד מאנשי המקצוע הראשונים (מתוך רבים) אשר יגויסו לצורך הפרויקט.
תפקידו של המודד, כפי שניתן להסיק מעצם שם התפקיד, הוא למדוד את השטח.
אך בניגוד למה שרבים חושבים, לא מדובר רק במדידה עצמה, לא גם הרבה מעבר לכך.. למעשה, על המודד לשים לב למגוון רחב של פרטים אשר יכולים להשפיע על הליך הבנייה כמו לדוגמא: קיום של עצים בשטח, פסולת ואלמנטים אחרים אשר יכולים להשפיע על השלבים הבאים של תכנון הבית (שלבים בהם כבר יהיה מעורב האדריכל).
המודד למעשה יוצר סוג של מפה מדויקת ומסודרת עבור האדריכל.
מכיוון שתפקידו של המודד הוא חשוב ומשמעותי, חשוב לבחור אותו בקפידה ולוודא שמדובר באיש מקצוע אשר אוחז בהסמכה הנדרשת לצורך המטרה.
כאן חשוב לציין, שברגע שהמודד נבחר בקפידה, אפשר להיות שקטים שאם יעלה צורך בשירותיו גם בהמשך (כמו במקרים בהם יעלה רצון לבנות מרתף), הוא יהווה ככתובת אליה ניתן יהיה לפנות בנושא. 

השלב בו יעלה צורך בשירותי אדריכל
אז למעשה, האדריכל יכול להיכנס לתמונה כבר בשלב מקדים יותר – כאמור, קבלת ייעוץ מאדריכל כבר בהליך רכישת השטח, יכולה להיות בעלת השפעה חיובית רבה על המשך הדרך.
בכל מקרה, גם מי שבחר לא להיוועץ באדריכל בהליך רכישת השטח, יזקק לשירותיו בשלב הזה.
האדריכל למעשה, אמור ללוות אותנו החל משלבים מקדימים אלו ועד לשלב בו עבודת בניית הבית תושלם, לשביעות רצוננו המלאה.
תפקידו של האדריכל, הוא קודם כל לתכנן את הבית, כאשר התכנון יתבסס על הדרישות והצרכים של בעלי הבית, בשילוב עם פרמטרים טכניים שונים הקשורים לגודל, צורה ומצב השטח.
לאחר שהאדריכל ישלים את בניית התוכנית, הוא גם יהיה זה אשר ידאג להוציא עבורנו את היתר הבניה.
מכיוון שלאדריכל יש תפקיד משמעותי וחשוב בהליך בניית הבית, קיימת חשיבות גבוהה לבחור אותו בתבונה, יש לוודא מה ההסמכה שלו בתחום, לבדוק שהוא אוחז ברישיון בעל תוקף (אדריכל רשום), להתרשם מפרויקטים קודמים אותם תכנן וכמובן, לקבוע עמו פגישה אישית, על מנת להתרשם מהרמה המקצועית שלו ומתודעת השירות שלו (חשוב לבחון גם את החיבור האישי עם האדריכל הנבחר).
יש לקחת בחשבון, כי שלב הכנסת האדריכל לתמונה, הוא שלב קריטי בפרויקט, מכיוון שלשלב זה, יש השפעה ישירה על האופן בו יתנהלו שאר השלבים העתידיים.
קיימת חשיבות גבוהה, להציג לאדריכל את כל הדרישות, הצרכים, הציפיות והחלומות מהבית (אחד מתפקידיו של האדריכל הוא לבדוק ייתכנות לכל אותן דרישות ולדאוג שהן יצאו אל הפועל בצורה המיטבית).
יש לגלות מעורבות גבוהה בהליך יצירת הסקיצות וכמובן, לעיין בהן בצורה מעמיקה ולשים לב, אם יש צורך בשינויים.
האדריכל, יהיה זה אשר יגיש את תכנית ההגשה לוועדה המקומית, במטרה לקבל את היתר הבנייה – ההיתר שלמעשה, יאפשר להתחיל את הליך הבנייה בפועל.
כמובן, שהאדריכל אינו שוקט על שמריו והוא אמור להגיע מעת לעת לפרויקט, במטרה לוודא שהפרויקט מתנהל בהתאם לתוכניות שלו. 

השלב של מהנדס הפרויקט
אחרי שהאדריכל משלים את השלבים הראשונים של עבודתו והסקיצות מוכנות, מגיע השלב לפנות אל מהנדס הפרויקט.
מהנדס הפרויקט הוא זה שיהיה אחראי על הקונסטרוקציה ולמעשה, הוא זה שיכול להבטיח שהמבנה יעמוד בצורה בטיחותית ושלא תרחף חלילה סכנה מעל לראשינו של קריסת המבנה.
המהנדס אמור לוודא שהמבנה יעמוד בעומסים וזאת על ידי מציאת פתרונות מתאימים כמו ברזלים ובטון.
מכיוון שמהנדס הפרויקט יש תפקיד חשוב ומהותי בתהליך – למעשה, הוא זה שיבטיח את בטיחות המבנה. קיימת חשיבות קריטית לבחור את איש המקצוע בקפידה, יש לדאוג שהוא אוחז ברישיונות המתאימים – ואף מומלץ לוודא זאת דרך אתר האינטרנט של משרד העבודה והרווחה.

תפקידה של הוועדה לתכנון ולבנייה
לוועדה לתכנון ולבנייה יש תפקיד חשוב במספר שלבים בהליך בניית הבית. ראשית כל, הוועדה לתכנון ולבנייה, תהיה זו שתחליט אם להעניק היתר ולמעשה, לאפשר את בניית הבית. חשוב לציין, שקבלת ההחלטה יכולה לקחת זמן והיא תלויה בלא מעט גורמים, כך שברגע שמגישים את הבקשה, חשוב להבין שלוקח זמן עד שהוועדה תבחן אותה ותחליט אם לאשר אותה.
הוועדה לתכנון ולבנייה יכולה ללוות אותנו גם בהמשך הדרך, לדוגמא, אם נחליט בשלב כלשהו להרחיב את הבית, נצטרך לפנות אליה, על מנת לקבל את האישור הנדרש לבצע את ההרחבה. 

קבלת ייעוץ מאנשי מקצוע נוספים
בהליך בניית בית, קיימת חשיבות גבוהה לקבל כל החלטה בתבונה ולכן, ההמלצה היא להכניס כמה שיותר יועצים לתמונה.
אחד מהיועצים שלא כדאי לוותר על שירותיהם הוא יועץ הקרקע. תפקידו של יועץ זה, הוא לא רק להעניק ייעוץ בעל פה, אלא גם לבצע קידוחי ניסיון בשטח, על מנת לקבל את התמונה המלאה על מצב הקרקע. לאחר ביצוע הבדיקות הנדרשות, יועץ הקרקע יוכל להפיק דו"ח למהנדס הפרויקט לגבי כל מה שקשור לנושא של ביסוס המבנה.
יועצים נוספים איתם מומלץ להיוועץ לאחר שהאדריכל יסיים את עבודת התכנון הם: יועצי אינסטלציה, מיזוג, חשמל, מערכות, אדריכל נוף ומעצב פנים.
כל יועץ שכזה, יוכל להשפיע על התוכניות של האדריכל ולשנות אותם בכל מה שקשור לתחומי התמחותו – השינויים הללו יכולים להיות חשובים ולהשפיע בסופו של דבר על הפונקציונאליות, על הבטיחות ועל הנראות של הבית ולכן, לא מומלץ לוותר על שירותי ייעוץ אלו. 

שלב התחלת הבנייה – השלבים בהם הקבלן מוכנס לתמונה
רגע לפני שמתחילים בהליך הבנייה בפועל, חשוב לקבל את ההחלטה, האם להכניס קבלן לתמונה או לבצע את הבנייה בפיקוח עצמאי תוך שימוש בשירותיהם של קבלני משנה רבים.
ככלל, יש לקחת בחשבון כי הליך בניית בית פרטי, הוא הליך ארוך אשר אמור לכלול שורה ארוכה של שלבים, אשר לכל אחד מהם יש השפעה גדולה על טיב התוצאה, כאשר בין אותם השלבים: הנחה של תשתיות אינסטלציה וחשמל, יציקת הרצפה, בניית השלד, הנחת התשתיות, בניית הגג, טיח ואיטום, חיפוי, גבס, צביעה, דלתות התקנת מטבח, התקנת כלים סניטריים ועוד..
במידה ומכניסים לתמונה קבלן, ניתן להיות שקטים בידיעה שהוא יהיה זה שינהל את הפרויקט ולמעשה ידאג להביא את כל בעלי המקצוע והספקים הנדרשים להשלמת כל אותם השלבים וכמובן, הוא גם זה שיהיה אחראי לפקח עליהם ולוודא שכל אחד מהם מבצע את עבודתו בצורה הטובה ביותר ושכולם עובדים בסנכרון אלו עם אלו.
במידה ובוחרים לוותר על שירותיו של הקבלן, יעלה הצורך לעבוד מול מספר קבלני משנה שונים – מה שאומר, שיש להקפיד ולבחור כל איש מקצוע שכזה בצורה מושכלת ונבונה, על מנת לדאוג שהוא יבצע את המוטל עליו בצורה המיטבית.
כמובן, שגם אם התקבלה החלטה להכניס קבלן לתמונה, חשוב להקפיד ולבחור אותו בצורה מושכלת: יש לוודא שמדובר בקבלן רשום, עם רישיון בתוקף. יש להתרשם מפרויקטים אחרים עליהם הוא פיקח. יש לנסות ולקבל עליו המלצות מלקוחות מרוצים (רצוי כאלו אשר השתמשו בשירותיו בהליך של בניית בתים פרטיי). כמובן, שגם פגישה ראשונית עם הקבלן, יכולה לסייע להתרשם ממנו – כאשר, מומלץ להגיע לפגישה שכזאת ברמת מוכנות גבוהה, עם רשימה של שאלות מוכנות.
חשוב לזכור שבחירה מושכלת ונבונה באותו קבלן, יכולה להבטיח שקט לאורך כל הפרויקט, בידיעה שיש כתובת אליה ניתן לפנות בכל נושא או לגבי כל שאלה או בעיה, אשר יכולה לעלות במהלך הבנייה – הקבלן, אמור לספק ללקוחות שלו דיווח שוטף וכמובן, להיות זה אשר מוודא שכל בעלי המקצוע עובדים לפי התוכניות של האדריכל ובהתאם ללוחות הזמנים שנקבעו – במקרים בהם עולה בעיה כזאת או אחרת, או זה שיהיה אמור לפתור אותה.  

תפקידיהם של אנשי המקצוע
כאמור, בניית הבית בפועל, כוללת לא מעט שלבים ויש לא מעט אנשי מקצוע אשר אמורים להוות חלק ממנה. מומלץ להבין את כל אחד מהשלבים כמו גם את תפקידו של כל אחד מאנשי המקצוע המדוברים. אז להלן פירוט העבודות על "קצה המזלג":

  • שלד – שלד המבנה, יהיה זה אשר יעניק לו את הצורה הסופית שלו כמו גם יבטיח את יציבות המבנה. עבודות שלד אמורות לקחת בחשבון את כל הפעולות הקשורות ליסודות המבנה: קירות, עמודים, תקרות, רצפות וכמובן, גג.
  • איטום – מי שיהיה אחראי על עבודות האיטום, אמור לבצע איטום מרפסות, איטום של חדרים רטובים, איטום גגות ואיטום מרתף. 
  • עבודות חשמל – החשמלאי אמור ללוות אותנו בשלבים רבים בהליך בניית הבית, למעשה, אנו נזדקק לו עד להשלמת הבנייה. בין הפעולות עליהן אחראי החשמלאי: הארקת יסוד, ביצוע הכנות לחשמל זמני, הכנת החשמל לאחר השלמת בניית השלד, הרכבת לוחות החשמל, הרכבת אביזרים וליווי שלב הביקורת של חברת החשמל וחיבור הבית לחשמל קבוע. 
  • עבודות אינסטלציה – עבודות האינסטלציה כוללות הכנת תשתית האינסטלציה וצינורות אוויר, התקנה של צנרת המים, ביצוע בדיקת לחץ, התקנה של ביוב חוץ, הטמעה של צינורות ניקוד למזגנים והרכבה של כלים סניטריים – כאמור, גם במקרה הזאת, מדובר בתפקידים אשר יהיו פזורים על פני שלבים שונים בהליך הבנייה. 
  • עבודות טייח – הכנת השלד לטיח, הרכבה של פיגומים, ביטונים של צנרות האינסטלציה והחשמל, סיתתים של קירות, חיפוי פנימי וחיצוני של קירות הבית ועבודות נוספות. 
  • עבודות ריצוף – עבודות הריצוף כוללות: מילוי זיפזיפ, ריצוף של הבית כולל פנלים, חיפוי המטבח וחיפוי של חדרי האמבטיה והשירותים. 

כאמור, יש עוד שורה של עבודות אותן צריך לבצע כמו: עבודות מיזוג, עבודות אלומיניום ועבודות רבות אחרות. מי שבוחר לעבוד עם קבלן, יוכל להיות שקט שהוא יהיה זה שידאג שכל העבודות המדוברות,  יבוצעו על הצד הטוב ביותר. מי שבחר לא לעבוד עם קבלן, יוכל להזמין לקראת סוף תהליך הבנייה איש מקצוע, אשר מחזיק בידע ובכלים לביצוע עבודות כמו: התקנת מקלחונים, ארונות קיר וכל פעולה אחרת אותה יישאר לעשות, על מנת להשלים את הכנת הבית. 

שלב הישיבה בסלון
אז אחרי דרך ארוכה (שכוללת הרבה רגעי אושר והתרגשות, אך גם רגעים לא פשוטים), סוף סוף תגיעו לרגע הזה, של ישיבה משפחתית בסלון הבית החדש שלכם.
אם בשלב זה, אתם תוהים כמה זמן הולכת להמשך אותה "דרך ארוכה" אז יש לקחת בחשבון, שברוב המקרים הליך בניית בית פרטי אורך כשנה – יחד עם זאת, השאלה במשך הפרויקט תלויה בלא מעט גורמים כמו: מורכבות הבנייה, גודל הבית, הרמה המקצועית של בעלי המקצוע, השאלה אם בחרתם לשכור קבלן אשר ינהל את הפרויקט ומהי הרמה המקצועית שלו ועוד..
אבל, אחרי שהבנייה סוף כל סוף תושלם, אתם עתידים להבין (כפי שהבינו רבים אשר עשו זאת לפניכם ובחרו לבנות בתים פרטיים) שגם הרגעים הקשים ביותר בהליך בניית הבית (ויש לעיתים רגעים פחות צפויים אשר עלולים להרגיש כמו "סוף העולם"), היו שווים את התחושה הזאת, אותה תזכו לחוש, כאשר סוף סוף תשבו לנוח בסלון של בית החלומות שלכם ותוכלו להגיד לעצמכם שכן, לפעמים חלומות מתגשמים.  

כאמור, הליך בניית בית, הוא הליך מורכב, אשר עלול לקחת שנה ולעיתים אף להתארך יותר מכך. בכדי שהתהליך הזה יעבור על הצד הטוב ביותר וכמובן, יוביל בסופו של דבר לבית עליו תמיד חלמתם. חשוב שתדאגו לקבל לאורך כל הדרך, את ההחלטות הנבונות ביותר, כמו גם לגייס לצידכם את בעלי המקצוע הטובים ביותר בתחום.
מהסיבה הזאת, יצירת קשר כבר בשלבים המקדימים על חברתנו יכולה להוות כהחלטה חכמה, אשר תאפשר לכם הרבה שקט נפשי בידיעה שיש אנשי מקצוע מנוסים, אשר דואגים שכל אחד מאותם השלבים, יתבצע על הצד הטוב ביותר, עד לקבלת התוצאה המושלמת.