קבלנות

איך בוחרים אדריכל לבית החלומות שלנו?

בשעה טובה, רכשתם מגרש וכעת אתם נמצאים צעד אחד קטן לפני בניית בית החלומות שלכם.
סביר להניח שהצלחתם להגיע למעמד הזה אחרי הרבה שנים של תכנונים, חסכונות, פנטזיות ושאיפות והנה, אתם סוף סוף כאן וחשוב שתעשו כל מה שניתן בכדי שהבית שתבנו יהיה לא פחות ממושלם. בדיוק מהסיבה הזאת, חשוב לקחת בחשבון, כי בכדי שהדרך לבית החלומות תהיה סלולה והמעבר בה יתבצע בצורה חלקה, קיימת חשיבות גבוהה לבחור בתבונה את האדריכל אשר יהיה אחראי על תכנון הבית.

תפקידיו של האדריכל
האדריכל מהווה את איש המקצוע אשר אמור לעמוד בראש הפרויקט, הוא זה שאמור לדאוג שהבית יהיה מותאם לחוקי הבנייה ולתנאי השטח. הוא יהיה זה אשר ילווה את הלקוחות לאורך כל הדרך, יבין את מלוא הדרישות, הצרכים והחלומות שלהם ויפעל בכדי להוציא אותם אל הפועל.
האדריכל, אף יהיה זה שיסייע במקרים רבים ללקוחות, במציאת קבלן הבניה, ולעיתים, גם את הספקים ואנשי המקצוע האחרים אשר אמורים להיות מעורבים בהליך בניית הבית.
אדריכל אמור לדאוג שתוכניות העבודה יהיו ברורות ומפורטות, בכדי ששלבי הוצאתן אל הפועל יעברו בצורה חלקה. בכדי שאדריכל יוכל לבצע את כל תפקידיו הרבים, בצורה המצופה ממנו, הוא חייב להיות בעל הסמכות ותעודות רלוונטיות – לימודי אדריכלות מספר שנים ובמסגרת הלימודים, הסטודנטים אמורים לקבל את כל הידע והכלים, אשר יאפשרו להם לעסוק בתחום לאחר סיום הלימודים – לכן, אחד הדברים הראשונים אותם צריך לעשות בהליך בחירת אדריכל, הוא לוודא שהאדריכל אכן אוחז בהסמכה המתאימה. מעבר לכך, קיימת חשיבות גבוהה לבחור את אותו האדריכל בקפידה – ולו מהסיבה, שכאשר מדובר בצעד חשוב ומשמעותי כמו בניית בית, אי אפשר באמת לקחת סיכונים מיותרים ולהתפשר על פחות מהאדריכל המקצועי והמנוסה ביותר אותו ניתן למצוא. 

היכן לחפש אדריכל?
בכדי למצוא אדריכל טוב, צריך להפשיל שרוולים ולהתחיל במלאכת החיפוש ואם אתם תוהים היכן ניתן לחפש אדריכל, להלן כמה רעיונות ישימים:

 • אינטרנט – כן, רשת האינטרנט הינה זמינה ונגישה ומציעה בין היתר, גם את מנוע החיפוש גוגל (כאשר, כל מה שאתם צריכים לעשות כשלב ראשון, זה לרשום בשורת החיפוש אדריכל ב.. (אזור או עיר המגורים שלכם) וגם לא מעט אתרים, אשר מרכזים בעלי מקצוע מסוגים שונים ובין היתר אדריכלים.
  ברשת האינטרנט תוכלו למצוא את כל הפרטים הראשוניים אודות האדריכל – שם, מיקום גיאוגרפי, ניסיון ועוד.. בחלק מהמקרים, ניתן גם לקרוא המלצות של גולשים לגבי אותו האדריכל. אם לאדריכל יש אתר אינטרנט, ניתן אף יהיה להתרשם מתיק העבודות שלו, כבר בשלב הזה. כמובן, שרשת האינטרנט תהווה רק ככלי הסינון הראשוני לאדריכלים, כאשר, בשלב הבא מומלץ ליצור קשר טלפוני עם אותו אדריכל, לשאול אותו שאלות רקע וכמובן, לקבוע פגישת ייעוץ ראשונית.
 • המלצות – מכיוון שהמטרה היא לקבל המלצות אמינות בלבד, הדרך הטובה ביותר לעשות זאת, עוברת ב"יציאה אל השטח". מומלץ להסתובב בשטחים בהם יש בתים פרטיים, לנסות ולשים לב לפרטים ולהבין אלו מהבתים נראים לכם כאלו, אשר מאחוריהם עומדת עבודת אדריכלות מקצועית. ברגע שתמצאו בתים כאלו, תוכלו ליצור קשר עם בעלי הבית ולברר את כל הפרטים הרלוונטיים על האדריכל (תוכלו גם לשאול אותם את כל השאלות אשר מעניינות אתכם לגבי צורת העבודה של אותו האדריכל).
  כמובן, שקיימת אפשרות גם לפנות לחברים או מכרים שאתם יודעים שהם בנו בית לאחרונה ולבקש מהם המלצות על האדריכל אשר ליווה אותם בתהליך. 
 • פורומים ורשתות חברתיות – אם נחזור רגע לרשת אינטרנט, אז חשוב לדעת כי לצד חיפוש מידע במנועי החיפוש או באתרי אינטרנט רלוונטיים, ניתן גם לנסות ולמצוא המלצות על אדריכלים ברשתות החברתיות (על ידי הצטרפות לקבוצות ייעודיות ובפורומים ייעודיים (יש לא מעט פורומים, העוסקים בעולם הבנייה, עיצוב הפנים והאדריכלות). פלטפורמות אלו יכולות גם הן להוות כדרך לעבר אדריכל מקצועי ומנוסה – באפשרותכם לבקש המלצות על אדריכלים באזור המגורים שלכם ולקבל אותן מהגולשים.

דגשים חשובים בהליך בחירת אדריכל
אז אחרי שמצאתם מספר אדריכלים אשר נראים לכם כאנשי מקצוע אשר יכולים להתאים למשימה של בניית בית החלומות שלכם.
בשלב הבא, חשוב להקפיד ולשים דגש על מספר פרמטרים חשובים, אשר יאפשרו לכם לבצע את הבחירה הטובה ביותר באותו אדריכל ובין היתר: 

 • תיק עבודות – הדרך הטובה ביותר לבחירת אדריכל, עוברת בעיון מעמיק בתיק העבודות שלו. תיק עבודות זה אמור להכיל שרטוטים ותמונות של בתי מגורים ומבנים אחרים, אותם האדריכל תכנן. ההמלצה היא לשים דגש לא רק על היופי של המבנים, אלא גם על הפונקציונאליות ועל הפרקטיות שלהם. תיק עבודות של האדריכל, יכול לשפוך הרבה אור על היכולות והכישורים שלו כאיש מקצוע ובכוחו, לאפשר לכם להבין אם אותו אדריכל אכן מחזיק בכישורים ובכלים לתכנן עבורכם את בית החלומות אותו אתם מדמיינים.
  במקרה הצורך, ניתן גם לבקש ממנו להגיע פיזית אל אחד מאותם הפרויקטים, על מנת להתרשם מקרוב.
 • שיחה אישית – גם אם קיבלתם אינספור המלצות על אדריכל מסוים וגם אם מאוד התרשמתם מהעבודות שלו, אל תוותרו על פגישת ייעוץ ראשונית עם אותו האדריכל ועל שיחה אישית. ההמלצה היא להגיע לפגישה עם רשימת שאלות מוכנה (חשבו עם עצמכם בבית מהן השאלות, אשר תשובות עליהן יאפשרו לכם  להתרשם בצורה המיטבית מאותו האדריכל).  שיחה אישית עם האדריכל, תאפשר לכם לבחון את החיבור האישי שיש לכם עם אותו האדריכל – יש לזכור, כי האדריכל עתיד ללוות אתכם תקופת זמן ארוכה, באחד מהפרויקטים החשובים והמשמעותיים ביותר בחייכם ולכן, למידת החיבור האישי עמו, גם בצור בן אדם, יכולה להיות השפעה רבה על הבחירה.
  אם אתם מתלבטים בין מספר אדריכלים, ההמלצה היא לקבוע פגישה אישית שכזאת, עם כל אחד מהם.
 •  תנאי השטח – במידה וקיימת אפשרות שכזאת, ההמלצה היא ליצור קשר עם האדריכל, עוד לפני רכישת המגרש. כך, שברגע שתמצאו מגרש אשר יראה לכם כמתאים עבור בניית בית החלומות שלכם, תוכלו לפנות אל האדריכל שבחרתם והוא יוכל לסייע לכם להבין אם אכן השטח הזה נחשב כאופטימאלי לבניית הבית שאתם מתכננים או שעדיף יהיה לכם לנסות ולמצוא שטח אחר עבור המטרה – ברגע שהאדריכל יבין את מלוא הציפיות שלכם מאותו בית חלומות, הוא יוכל לכוון אתכם לשטח האופטימאלי הנדרש לשם כך, הן מבחינת הגודל, הן מבחינת המיקום והן מבחינת הצורה.
 • קשרים – ההמלצה היא לבחור באדריכל שיש לו קשרים מקצועיים. קשרים עם ספקים רלוונטיים ועם חנויות למוצרי בנייה, יכולים לסייע הן בכל מה שקשור להוזלת מחירים והן בהבטחה שתקבלו את הטוב והאיכותי ביותר שמתאפשר. אדריכל עם ניסיון רב שנים, שבמהלכם הוא הספיק לצבור גם שם ומוניטין, יהיה ברוב המקרים גם אדריכל אשר הספיק ליצור לא מעט קשרים מקצועיים ולכן, הוא יכול להוות כבחירה נכונה יותר.  
 •  מחירים – אז כידוע, בניית בית טומנת בחובה הוצאות כספיות גדולות. אבל, אולי דווקא בגלל זה, חשוב לבדוק היכן ניתן להוזיל את אותן העלויות (כמובן, כל עוד אותה ההוזלה לא פוגעת באיכות העבודה).  יש לקחת בחשבון, כי טווח המחירים על שירותיו של אדריכל יהיה גבוה במיוחד והוא מושפע ממספר לא מבוטל של פרמטרים ובין היתר: הניסיון והמוניטין של אותו אדריכל, מהם השירותים אשר נכללים באותה הוצאת מחיר, האזור בארץ בו אתם נמצאים (שירות של אדריכל במרכז יהיה בדרך כלל יקר יותר מאשר שירות של אדריכל בצפון או בדרום) ופרמטרים נוספים.
  ההמלצה היא כמובן, לנסות לקבל את התמורה הטובה ביותר עבור העלות האטרקטיבית ביותר.
  יחד עם זאת, לא כדאי להתפשר על אדריכל פחות מנוסה או פחות מקצועי, רק בגלל שהשכר אותו הוא גובה עבור עבודתו הינו נמוך במיוחד – יש לזכור שהרבה מאיך שבית החלומות עתיד להיראות, מונח על כתפיו של האדריכל אשר ייבחר לביצוע העבודה.
 •  גיבוש ציפיות ודרישות – אז זה אומנם נכון, כי אחד מתפקידיו של האדריכל יהיה "להוציא" ממכם את כל הפרטים שהוא צריך לגבי הדרישות והציפיות שלכם מהבית אשר עתיד להיבנות. אבל, מומלץ בעבורכם שתגיעו לפגישה עם האדריכל כשאתם פחות או יותר יודעים מה אתם רוצים או שיש לכם איזה חיזיון לגבי הצורה בה בית החלומות שלכם עתיד להיראות. באפשרותכם לנסות ולראות כמה שיותר דוגמאות של בתים, להבין את התקציבים אותם אתם מקצים למטרה, לגבש טעם לגבי סגנון בנייה מסוים וכיוצא בזה.. ברגע שתגבשו טעם שכזה, תוכלו לבחור אדריכל המתמחה באופן פרטני בבניית בתים בסגנון המבוקש.
 • אורח וסגנון חיים – בית החלומות שלכם אמור להוות בסופו של תהליך, את המקום אשר יגרום לכם להרגיש הכי בנוח שרק ניתן, אשר יתאים לאורח ולסגנון החיים שלכם ושל בני המשפחה שלכם, המתגוררים עמכם. בכדי שדבר זה יוכל להתממש, קיימת חשיבות גבוהה שגם שהאדריכל יבין את אותו אורח וסגנון חיים שלכם. לכן, מומלץ לספר לאדריכל כמה שיותר פרטים עליכם, על מה שחשוב לכם, על מה אתם אוהבים לעשות בבית וכיוצא בזה..

בסופו של דבר, הבנת מלוא הדרישות, הצרכים והציפיות שלכם מאותו הבית, בשילוב עם בחירה מושכלת ונבונה באדריכל, יתוו לכם את הדרך לעבר בית החלומות שלכם ומכיוון שסביר להניח, שאין לכם שום סיבה להתפשר על פחות מכך, כדאי שתשקיעו את הזמן ואת המרץ הנדרשים לצורך כך. 

שלב החתימה על החוזה
אז אחרי שעברתם דרך חתחתים לא קצרה בכדי למצוא את האדריכל אשר יחזיק בידע ובכלים לבנות עבורכם את בית החלומות שלכם, מגיע הרגע לחתום על חוזה מול אותו אדריכל.
חשוב מאוד לא להסתפק על קביעת דברים בעל פה ולוודא שהכול יהיה כתוב על גבי החוזה – החוזה אמור להיות מפורט ככל הניתן ולכלול למעשה, את כל העבודות והשירותים שהאדריכל אמור להעניק לכם, את עלות השירות ואפילו את תנאי וזמני התשלום. 

שמירה על מעורבות
זהו, אחרי שחתמתם על החוזה מול האדריכל, סוף כל סוף אפשר לצאת אל הדרך המרגשת והחשובה לעבר בניית בית החלומות שלכם.
כאן חשוב להדגיש או להמליץ, שגם אם ההשקעתם בבחירת האדריכל ואתם שלמים עם הבחירה ואפילו מרגישים שאתם יכולים לסמוך על אותו אדריכל בעיניים עצומות, עדיין, מומלץ בעבורכם לשמור על מעורבות.
מעורבות בכל הליך בניית הבית, החל משלבי התכנון המקדימים ועד לפינישים האחרונים. הקפדה על מעורבות, תאפשר לכם להיות רגועים בידיעה שהכול מתנהל כמתוכנן, שכל העבודות מבוצעות על הצד הטוב ביותר, שבעלי המקצוע המעורבים בתהליך עומדים בלוחות הזמנים וחשוב מכל, שבית החלומות שלכם עתיד להיראות בדיוק כפי שתכננתם וחלמתם. 

אם אתם רוצים להבטיח שהאדריכל המקצועי והמנוסה ביותר יהיה לצידכם בצעד חשוב זה ולדאוג שגם כל שאר השלבים בדרך לבית החלומות שלכם, יתבצעו על הצד הטוב ביותר.
מוזמנים ליצור קשר כבר היום עם חברתנו ולהיות שקטים, בידיעה שהחברה וצוות אנשי המקצוע המנוסים שלה, ילוו אתכם וידאגו לכם בכל אחד משלבי התהליך.